ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Πήρε το προβάδισμα η ΑΕΛ, άνοιξε λογαριασμό ο Πίτι! (pics)

Η ΑΕΛ επικράτησε του Άρη με σκορ 2-0 στο Τσίρειο στάδιο και πήρε γερό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Κύπρου.

Τα γκολ για την ομάδα του Πάμπου πέτυχαν οι Αρουαμπαρένα με πέναλτι στο 45ο λεπτό, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Πίτι στο 85ο λεπτό, που πέτυχε το πρώτο του γκολ με την γαλαζοκίτρινη φανέλα.

Δίκαιη επικράτηση για την ΑΕΛ, η οποία ήταν καλύτερη από την ομάδα του Νικόλα Μαρτίδη. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Χάρης Κυριάκου της ΑΕΛ, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 84ο λεπτό, για φάουλ πάνω στον Ευσταθίου.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με την ΑΕΛ να πιέζει ψηλά και τον Άρη σε θέση άμυνας.

Δοκάρι ο Αουρέλιο!

Στο 13ο λεπτό, ο Άρης θα μπορούσε να πάρει προβάδισμα στην αναμέτρηση, όταν ο Αουρέλιο με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στην συνέχεια ήταν σειρά της ΑΕΛ να απειλήσει την ομάδα του Νικόλα Μαρτίδη, όταν ο Σαβανέ πήρε την κεφαλιά στο 16ο λεπτό, όμως ο Γκοτ που ήταν σε ετοιμότητα αποσόβησε τον κίνδυνο.

screen-shot-2017-01-11-at-20-32-25

Φοβερή πάσα του Αρουαμπαρένα, δεν μπόρεσε ο Γεωργιάδης

Στο 19ο λεπτό, ο Αρουαμπαρένα με φοβερό τακουνάκι έστρωσε στον Γεωργιάδη, όμως δεν κατάφερε από κοντινή απόσταση να νικήσει τον πορτιέρο της «ελαφράς ταξιαρχίας».

screen-shot-2017-01-11-at-20-33-37

Πίεση από ΑΕΛ!

Όσο περνούσε ο χρόνος, η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου γινόταν ολοένα και πιο απειλητική, γυροφέρνοντας την μπάλα στην περιοχή του Άρη, όμως πέραν της ευκαιρίας του Σαβανέ στο 38ο λεπτό δεν κατάφερε να κάνει κάτι άλλο.

Ανατροπή του Μπουένο και Πέναλτι!

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45+1), ο τερματοφύλακας του Άρη, ο Γκοτ, ανέτρεψε τον Μπουένο της ΑΕΛ και ο Χρίστος Νικολαϊδης έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αρουαμπαρένα, ο οποίος με δυνατό σουτ (κτύπησε και στο δοκάρι) άνοιξε το σκορ και έστειλε την ομάδα του με το υπέρ της σκορ στα αποδυτήρια.

screen-shot-2017-01-11-at-20-34-30

Φάση με το «καλημέρα»
Στο 46ο λεπτό, ο Βαλεντίνος Σιέλης πρόλαβε την έξοδο του Γκοτ, έπιασε τη κεφαλιάς, όμως η μπάλα δεν βρήκε στόχο.
Έπαιξε με την φωτιά και… δεν «κάηκε» ο Γκοτ!
Στο 63ο λεπτό, ο πορτιέρο του Άρη έπαιξε με την φωτιά, αφού προσπάθησε να ντριμπλάρει τον Αρουαμπαρένα, αυτός του έκλεψε την μπάλα όμως το τελείωμα του δεν ήταν καλό, απέναντι σε κενή εστία.
Περισσότερα σε λίγο…
ΑΡΗΣ: Γκοτ, Θεοφίλου, Μάρτινς (58΄ Γιούσεφ), Σκούρτης (71΄ Πάυλου), Αουρέλιο, Αντωνίου, Ευσταθίου, Μαραγκουδάκης, Βέλνα, Παναγή (85΄ Μαρτσάκης), Ράντου

ΑΕΛ: Ρομό, Τζούνιορ, Σιέλης, Αϊρόσα (46΄ Χ. Κυριάκου), Μπαμπάνκο, Σοάρες, Νικολάου, Μπουένο (57΄ Πίτι), Σαβανέ, Γεωργιάδης, Αρουαμπαρένα (77΄ Ουέλινγκτον)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χρίστος Νικολαϊδης: (Ιωάννης Λαζάρου – Μάριος Καλογήρου), 4ος Διαιτητής: Νεόφυτος Νεοφύτου, Παρατηρητής Διαιτησίας: Χρίστος Σκαπούλλης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκοτ, Παναγή, Ευσταθίου, Αουρέλιο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Χ. Κυριάκου

ΓΗΠΕΔΟ: Τσίρειο

ΘΕΑΤΕΣ: 1.000

Πηγή: shootandgoal.com